Törtet egész számmal úgy szorzunk, hogy a számlálót szorozzuk az egész számmal, a nevező változatlan marad. A szorzás jelölése után megpróbálunk egyszerűsíteni.

 

 

?

 

 

   Az eredmény kiszámításához használjuk fel, hogy ez a szorzat felírható azonos tagok összegeként.

 

 

 

 

Törteket összeadni tudunk:

 

 

 

 

Tudjuk tehát, hogy a  művelet eredménye .

 

 

Ezt az eredményt kapjuk, ha a tört számlálóját szorozzuk az egész számmal.

 

 

 

 

 

 

Példa

 

 

 

 

   A szorzás jelölése után 3-mal egyszerűsítünk. A számlálóban a 6-ot, a nevezőben a 15-öt osztottuk 3-mal. (A számlálóban egy szorzat van: 4*6. Szorzatot úgy is oszthatunk egy számmal, hogy pontosan az egyik szorzótényezőjét osztjuk az osztóval. Jelen esetben a 6-ot osztottuk 3-mal.)

 

 

 

 

 

 

 

 

   Egész számot törttel úgy szorzunk, hogy a számlálót szorozzuk az egész számmal, a nevező változatlan marad. A szorzás jelölése után megpróbálunk egyszerűsíteni.

 

 

?

 

 

   Ennél a feladatnál a szorzó a tört. Használjuk fel, hogy a szorzótényezők sorrendje tetszés szerint felcserélhető, a szorzat nem változik.

 

 

 

 

 

Belátható, hogy ebben az esetben is a számlálót és az egész számot kell összeszoroznunk.

 

 

 

 

   A szorzás jelölése után 7-tel egyszerűsítünk. A számlálóban a 14-et, a nevezőben a 21-et osztottuk 7-tel. (A számlálóban egy szorzat van: 14*2. Szorzatot úgy is oszthatunk egy számmal, hogy pontosan az egyik szorzótényezőjét osztjuk az osztóval. Jelen esetben a 14-et osztottuk 7-tel.)